Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pomorski turizam". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SADRŽAJ:
1. Uvod..............................................................................2
2. Učešće pomorskih vidova prevoza................................3
3. Tendencije razvoja pomorskog turizma........................4
4. Brodovi kao turističke atrakcije....................................5
Titanik.....................................................................6
Queen Mary.............................................................8
Freedom of the seas.................................................9
5. Krstarenja-najaktuelnije destinacije..............................12
6. Zaključak.......................................................................15
7. Literatura.......................................................................16
1. UVOD
“Turizam je skup odnosa i pojava koje proizilaze iz putovanja i boravka posetilaca nekog mesta, ako se tim boravkom ne zasniva stalno prebivalište i ako s takvim boravkom nije povezana nikakva njihova privredna delatnost.”
Poslednje godine XX veka i početak XXI veka pokazali su da je turizam, kao svetska privredna grana, po svim bitnim pokazateljima ostvario primat u odnosu na ostale grane privrede.
Turistička privreda je heterogena, veliki broj privrednih i neprivrednih delatnisti na direktan ili indirektan način učestvuje u zadovoljenju potreba domaćih i stranih turista. Razvoj turizma i njegovih različitih oblika umnogome je bio uslovljen razvojem različitih vidova transporta.
U periodu neprikosnovenog prioriteta železnice u prevozu putnika na kontinentalnom delu sveta, pomorski saobraćaj je bio osnovni oblik prevoza turista između pojedinih kontinenata, posebno preko Atlantika.
***********************************
2. UČEŠĆE POMORSKIH VIDOVA PREVOZA
Učešće pomorskih vidova prevoza stranih posetilaca u %:
ZEMLJE 1992. 1996. Francuska 7,4 7,3 Italija 2,8 3,6 Španija 3,1 4,5 V.Britanija 31,1 24,5 Kina 8,2 8,2 Singapur 9,1 12,3 Meksiko - - Kanada 1,9 1,6 Australija 0,5 0,4 Tajland 2,5 1,9 Grčka 16,0 11,5 Turska 10,0 10,7 Egipat 12,0 13,2 Indonezija 35,4 37,0 Tunis 2,0 1,5
Izvor:WTO, Compendium of Tourism Statistics 1992-1996.
Učešće pomorskog i rečnog saobraćaja u domaćem prevozu putnika za period od 1960.-1989.godine u %:
Pomorski saobraćaj uspeva da zadrži svoje mesto u međuarodnom turizmu. To je u velikoj meri uslovljeno i izgradnjom savremene flote, povećanjem uloge tzv. nautičkog turizma i izgradnjom kvalitetne infrastrukture na obalama(luka i marina), kao i organizovanjem kvalitetnog povezivanja kopnenih delova sa ostrvima i formiranjem kružnih touroperatorskih putovanja po toplim morima (posebno Mediterana i Karibskog područja).
Svi ovi, kao i neki drugi faktori, uticali su da pomorski saobraćaj uspeva ne samo da zadrži svoju poziciju u međunarodnom turimu, već da je i blago poveća.
U Jugoslaviji je npr. u 1989. godini od ukupnog broja registrovanih posetilaca na granici, 3,0% koristilo pomorski saobraćaj i 0,3% rečni.
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!